Friday, March 17, 2017

UUS-MEREMAA (01.03-14.03.2017)

Veetsin kaks nädalat märtsis Uus-Meremaal koos Silva, Tarvo ja ta vanemate Ene ja Villuga.
Üks väikebuss oli olemas ja rentisime teise wickedcampersitest juurde. Tegime peaaegu tiiru peale lõunasaarele. Seekord põhjasaarele minema ei hakanud, kuna aega oleks siis rohkem vaja olnud.

Järgnevalt natuke infot selle kauni maa kohta..


Uus-Meremaa on riik Okeaania edelaosas. Austraaliast lahutab teda Tasmani meri
Uus-Meremaa paikneb Uus-Meremaa saartel, põhiosas Põhjasaarel ja Lõunasaarel. Põhjasaare lõunakaldal asuv Wellington on maailma lõunapoolseim pealinn.
Uus-Meremaa kohta kasutatakse ka maoorikeelset nime Aotearoa ('pika valge pilve maa').
Uus-Meremaa, Hawaii ja Lihavõttesaar moodustavad antropoloogide sõnul nn Polüneesia kolmnurga.
Uus-Meremaa on märkimisväärne eeskätt geograafilise eraldatuse tõttu, olles eraldatud Austraaliast loode suunas Tasmani merega, üle 2000 kilomeetri (1250 miili). Lähimad naabrid põhjas on Uus-KaledooniaFidži ja Tonga.

Kaks suuremat saart on Põhjasaar (inglise North Island, maoori Te Ika a Maui) ja Lõunasaar (South IslandTe Wai Pounamu). Neid lahutab Cooki väin, mis on kitsaimas kohas 20 km laiune.
Lõunasaar on saartest suurim ja olles pikkuselt võrreldav Lõuna-Alpidega, kõrgeim tipp on Aoraki/Cooki mägi, mis on 3754 meetri kõrgune. Vahelduv maastik on populaarne koht televisiooniprogrammide ja filmide tegemiseks, näiteks "Sõrmuste isand" ja "Viimane samurai".

Tugeva merelise mõju tõttu on kogu riigis enamjaolt mõõdukas mereline kliima. Temperatuuride vahed on väikesed: õhutemperatuur langeb harva alla 0 °C ega tõuse ka üle 30 °C. Sademed on aastaringsed. Ainult kõige põhjapoolsemat piirkonda mõjutavad lähistroopilised kõrgrõhualad, mis kõige kaugemale lõunasse jõuavad jaanuaris-veebruaris.
Kõrged mäeahelikud tingivad kliima erinevusi.
Läänepiirkondades on juuli keskmine õhutemperatuur umbes 10 °C, lõuna ja põhja vahel suurt erinevust ei ole. Tuulealustes idapiirkondades on külmem, näiteks Christchurchis on keskmine temperatuur 5 °C kandis. Kõige soojem kuu on kõikjal veebruar, mil keskmine temperatuur on enamasti 15...20 °C, kõige põhjapoolsemates piirkondades pisut kõrgem.
2010. aastal elas Uus-Meremaal 4 393 500 inimest.
Suurimad linnad on Auckland, Christchurch ja Wellington. Mina olin ainult Christchurchis kuna Wellington ja Auckland asuvad põhjasaarel.

See riik on lihtsalt nii imeilus, et seda ilu polegi nagu võimalik pildile jäädvustada. Sellepärast ma väga palju pilte ei tahtnudki teha, et neid vaateid pole võimalik pildiga edasi anda. Muidugi oleks vajalik üks hea profikaamera.

Kuidas need kaks nädalat välja nägid?
Silva tuli mulle lennujaama vastu ja siis sõitsime nende Christchurchi koju, kus olin 3 ööd. Teisel õhtul, kui Ene ja Villu ka eestist kohale jõudsid, siis läksime kohe jalutasime kõrgele mäe otsa ilusat vaadet vaatama. Mäkke tõus oli väga järsk, aga seal inimesed ikka jooksid ja sõitsid ratastega lausa üles. Ma olin ikka suht hämmingus. Järgmisel päeval käisime ka kohalikus pubis, kus esines ka üks ansambel. Päris tore oli üle pika aja kuskil väljas käia.Laupäeval alustasime oma road trippi. Kaks esimest ööd veetsime autos ja kämpisime karavanparkides, kus olid jällegi vapustavad vaated mägedele ja nende vahel olevale järvele. Kolmandal päeval tähistasime Wanaka linnas Ene sünnipäeva, kus meil oli üks mõnus korter. Enne seda ostsime kalatalust ühe piraka lõhe, see oli lihtsalt niii maitsev. 

See linn meeldis mulle väga. Järgmisena sõitsime Queenstowni, seal sõitsin kondliga mäetippu ja nautisime ilusat vaadet mägedele. See on väga populaarne linn ja parkimiskohta oli üsna raske leida. Kõige ilusam koht minu jaoks oli minu jaoks Milford sounds, kus käisime laevaga vaatamas fjorde. Seal sai näha ka väikseid hülgeid ja suurt koske.Neli ööd veetsime järjest autos ja siis ööbisime ühes suures majas ookeanivaatega. See oli ikka super, keegi meist ei suutnud uskuda, et sellise maja saime. 

Ma väga pikka juttu kirjutama ei hakkagi. Lisan pilte.
Villu püüdis meile kala, millest tegime suppi.
Manuka mesi on kõige väärtuslikum mesi, mida valmistatakse Uus-Meremaal.

Merino lambad, neid oli igal pool.Buss, millega me ringi sõitsime. 
No comments:

Post a Comment